Poročilo o dirki | MotoGP Aragon 2024

Velika nagrada Aragonije je bila nepozabna dirka, saj je Marc Marquez dosegel prvo zmago po več kot 1000 dneh, Jorge Martin pa je bil drugi, kar je močno zamajalo razvrstitev prvenstva. Upanje Francesca Bagnaie na naslov je po dramatičnem padcu doživelo velik udarec, saj je Martin povečal svoje vodstvo.

Velika nagrada Aragonije bo ostala v večnem spominu, saj je Marc Marquez dosegel neverjetno zmago - svojo prvo po 1.043 dneh. Jorge Martin je osvojil drugo mesto in za zmagovalcem dirke zaostal skoraj pet sekund. Dirka je precej premešala vrstni red prvenstva, saj so upi Francesca Bagnaia na naslov močno uplahnili, saj dirkač v nedeljo ni osvojil nobene točke.

Pedro Acosta je stopničke dopolnil s tretjim mestom, kar je njegova prva uvrstitev na stopničke po Veliki nagradi Amerike v začetku leta. Novinec je trenutno na petem mestu v prvenstvu. Dirka se je začela z dramatičnim začetkom; Marc Marquez je dobil holeshot in vodil skupino, medtem ko je imel Bagnaia nočno moro in je padel na P7. Uvodni krogi so bili razburkani, v ospredju pa je bil padec Miguela Oliveire v 16. ovinku.

Acosta je bil sprva videti močan, saj je držal P2, Martin pa je bil tesno za njim. V 2. krogu je Martin poskušal prehiteti Acosto, vendar je v 8. zavoju zapeljal na široko in omogočil Acosti, da je ponovno prevzel položaj. Vendar to ni trajalo dolgo, saj je Martin v zavoju 13 ponovno prevzel položaj od Acoste. Ko je Acosta začel upadati, se je Alex Marquez uvrstil na stopničke. Medtem se je Bagnaia začel pobirati po slabem začetku in prehitel Brada Binderja za šesto mesto. Italijan se je nato usmeril na Franca Morbidellija, ki je po napaki kmalu padel na osmo mesto, kar je Bagnaii omogočilo napredovanje.

Fabio Quartararo si ni mogel zagotoviti nove uvrstitve med deseterico, saj je izpadel v petem ovinku. Enea Bastianini se je skupaj s Fabiom Di Giannantonijem in Jackom Millerjem boril za uvrstitev med najboljših deset. Marc Marquez je v ospredju povečal svojo prednost na več kot tri sekunde, Martin pa je ostal najbližji izzivalec. Martinova prednostna naloga je bila ostati pred tekmecem Bagnaio, ki se je po spektakularnem prehitevanju Acoste v 11. krogu povzpel na P4. Bagnaia se je nato osredotočil na Alexa Marqueza pred njim in se mu iz kroga v krog približeval.

Vendar je Bagnaia v 19. krogu v 12. zavoju trčil z Alexom Marquezom, potem ko je ta v 11. zavoju zapeljal na široko. Oba dirkača sta izpadla, Bagnaia pa je moral opraviti zdravniški pregled, vendar je bil razglašen za sposobnega. Ta incident je močno vplival na prvenstvo, saj Bagnaia ni osvojil točk, kar je Martinu omogočilo, da je povečal svoje vodstvo.

V zadnjih krogih je Marc Marquez ohranil pet sekund prednosti in si zagotovil prvo zmago po letu 2021. Dan je bil odločilen za prvenstvo, saj je Martin končal na drugem mestu, Acosta pa na tretjem.

Enea Bastianini je doživel impresivno okrevanje, saj je po 14. startnem mestu na startni rampi končal na petem mestu. Še eno impresivno vožnjo je odpeljal Alex Rins, ki je končal na devetem mestu, potem ko je štartal z 21. mesta.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.