RAPORT Z WYŚCIGU | MotoGP Aragon 2024

Grand Prix Aragonii dostarczyło niezapomnianego wyścigu, w którym Marc Marquez odniósł swoje pierwsze zwycięstwo od ponad 1000 dni, podczas gdy Jorge Martin zajął drugie miejsce, znacząco zmieniając klasyfikację mistrzostw. Nadzieje Francesco Bagnai na tytuł mistrzowski ucierpiały po dramatycznej kraksie, która pozwoliła Martinowi powiększyć przewagę.

Grand Prix Aragonii zostanie zapamiętane na wieki, a Marc Marquez odniósł niesamowite zwycięstwo - pierwsze od 1043 dni. Jorge Martin zajął drugie miejsce, kończąc wyścig prawie pięć sekund za zwycięzcą. Wyścig znacząco przetasował klasyfikację mistrzostw, ponieważ nadzieje Francesco Bagnai na tytuł mocno ucierpiały - zawodnik nie zdobył w niedzielę żadnych punktów.

Pedro Acosta ukończył wyścig na trzecim miejscu, co było jego pierwszym podium od czasu Grand Prix Ameryk w tym roku. Debiutant zajmuje obecnie piąte miejsce w mistrzostwach. Wyścig rozpoczął się od dramatycznego startu; Marc Marquez zdobył holeshota i prowadził stawkę, podczas gdy Bagnaia miał koszmarny start, spadając na P7. Początkowe okrążenia były pełne wrażeń, a na pierwszy plan wysunął się wypadek Miguela Oliveiry na zakręcie 16.

Acosta początkowo wyglądał na mocnego, utrzymując P2 z Martinem blisko za sobą. Na drugim okrążeniu Martin próbował wyprzedzić Acostę, ale pojechał szeroko na zakręcie 8, co pozwoliło Acoście odzyskać pozycję. Nie trwało to jednak długo, gdyż Martin odzyskał pozycję od Acosty na zakręcie 13. Gdy Acosta zaczął słabnąć, Alex Marquez przesunął się na podium. W międzyczasie Bagnaia zaczął odrabiać straty po słabym starcie, wyprzedzając Brada Bindera i zajmując szóste miejsce. Włoch obrał sobie za cel wyprzedzenie Franco Morbidelliego, który po popełnieniu błędu spadł na ósme miejsce, co pozwoliło Bagnaii awansować.

Fabio Quartararo nie był w stanie zapewnić sobie kolejnego miejsca w pierwszej dziesiątce, ponieważ rozbił się na zakręcie 5. Z tyłu o miejsce w pierwszej dziesiątce walczyli Enea Bastianini, Fabio Di Giannantonio i Jack Miller. Z przodu Marc Marquez powiększył swoją przewagę do ponad trzech sekund, a Martin utrzymał pozycję najbliższego rywala. Priorytetem Martina było wyprzedzenie swojego rywala Bagnai, który awansował na P4 po spektakularnym wyprzedzeniu Acosty na 11. okrążeniu. Bagnaia następnie skupił się na wyprzedzającym go Alexie Marquezie, zbliżając się do niego okrążenie po okrążeniu.

Jednak na 19. okrążeniu Bagnaia zderzył się z Alexem Marquezem na zakręcie 12, po tym jak Marquez pojechał szeroko na zakręcie 11. Obaj zawodnicy wypadli z toru, a Bagnaia musiał przejść badania lekarskie, ale został uznany za zdolnego do jazdy. Incydent ten miał duży wpływ na mistrzostwa, a Bagnaia nie zdobył punktów, pozwalając Martinowi na powiększenie przewagi.

Na ostatnich okrążeniach Marc Marquez utrzymał pięciosekundową przewagę i zapewnił sobie pierwsze zwycięstwo od 2021 roku. Ten dzień był kluczowy dla mistrzostw, ponieważ Martin zajął drugie miejsce, a Acosta był trzeci.

Enea Bastianini zaliczył imponujący powrót do zdrowia, zajmując piąte miejsce po starcie z 14. pola startowego. Kolejną imponującą jazdę zaliczył Alex Rins, który zajął dziewiąte miejsce po starcie z 21. pozycji.

Skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań. Jesteśmy tu dla Ciebie i gotowi do odpowiedzi.