RAPORT Z WYŚCIGU | MotoGP Catalunya 2024

Dwukrotny obrońca tytułu mistrza świata, Francesco Bagnaia, zwyciężył w wyścigu Catalunya, zmniejszając przewagę Jorge Martina.

Bagnaia, na fabrycznym Ducati, wyprzedził lidera Martina na piątym zakręcie toru - w miejscu, w którym rozbił się na ostatnim okrążeniu sobotniego sprintu - aby zapewnić sobie trzecie zwycięstwo w sezonie. Martin nie był w stanie odpowiedzieć, dzięki czemu Bagnaia wygrał o prawie dwie sekundy i zmniejszył stratę do lidera do 39 punktów.

Marc Marquez zajął trzecie miejsce, wyprzedzając Aleixa Espargaro, który na krótko przed startem ogłosił przejście na emeryturę po zakończeniu sezonu. Marquez, który startował z 14. pola startowego, jest teraz trzeci w klasyfikacji, 41 punktów za Martinem, którego przewaga w czołówce wzrosła o jeden punkt.

Martin, który był siódmy na swoim Pramac Ducati, gdy zgasły światła, wyprzedził zajmującego drugie miejsce Pedro Acostę, a następnie Bagnai na zakręcie 10, aby objąć prowadzenie na 20 okrążeń przed końcem. Młody Acosta, który świętował swoje 20. urodziny, gonił go, ale na 11. okrążeniu wpadł w poślizg i ukończył wyścig na 20. miejscu.

Bagnaia zmniejszył przewagę Martina, ostatecznie wyprzedzając go na pięć okrążeń przed końcem i zatrzymując lidera na zmianę, aby zapewnić sobie zwycięstwo.

Po wolniejszym starcie Marquez dążył do swojego pierwszego zwycięstwa w MotoGP od 2021 roku i ruszył do przodu z 14. miejsca na starcie na swoim Ducati-Gresini. Ostatecznie wyprzedził zawodnika Aprilii Espargara i zajął trzecie miejsce na podium.